دانستنی

فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

احتمال بسیار زیاد زمانی که شما قصد خرید فرش دارید، این سوال را پرسیده‌اید که کدام فرش خوب است؟ و در پاسخ از طرف تمامی تولیدکنندگان و فروشندگان فرش یکسان بوده و چیزی جز فرش اکریلیک را نشنیده‌اید. اما پاسخ به این که فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ را هیچ وقت کسی به شما نداده است.

ما در گروه صنعتی فرش شادرخ کویر کاشان، در این مقاله قصد داریم به صورت جامع پاسخ دهیم که فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد، مزایا و معایب فرش اکریلیک را پاسخ دهیم و چگونه باید این فرش ها را از هم تشخیص دهید. پس با ما تا انتهای مقاله فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد همراه باشید.

گروه صنعتی فرش شادرخ کویر کاشان یکی از تولیدکنندگان فرش ماشینی کاشان است. ما در فرش شادرخ سال ها است که سعی در فروش فرش به قیمت درب کارخانه برای هموطنان عزیز داریم اما با ظهور بیماری کرونا و شرایط قرنطینه ای کشور علاوه بر فروش حضوری، فروشگاه اینترنتی فرش را راه اندازی نموده‌ایم.

علاوه بر فروش اینترنتی همواره تلاشمان را برای رفاه هموطنان کرده‌ایم به همین خاطر با طرح فروش اقساطی فرش تلاش کردیم تا بتوانیم قدمی کوچک برای رفاه حال هموطنان عزیزمان برداریم.

فرش اکریلیک چیست؟

فرش اکریلیک در واقعیت به فرشی گفته می شود که برای بافت این فرش از نخ اکریلیک استفاده شده باشد. پس برای این که بتوانیم به صورت دقیق توضیح دهیم که فرش اکریلیک چیست باید اول به این سوال پاسخ دهیم که نخ اکریلیک چیست و چگونه تولید می شود.

نخ اکریلیک چیست؟

الیاف اکریلیک یا اصطاحا نخ اکریلیک یک از انواع الیاف صنعتی است که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیترل به وجود می آید این پلیمر یکی از مشتقات نفتی به حساب می آید.

وابستگی قیمت فرش به قیمت ارز و نوسانات آن دقیقا به این خاطر است که با این که ایران یکی از مهم ترین تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه است اما عمده ی نخ اکریلیکی که در صنعت فرش ماشینی کاشان استفاده می شود، تولید داخل نیست و از کشورهای دیگر وارد و در صنعت فرش استفاده می شود.

حالا که به این سوال پاسخ دادیم که فرش اکریلیک چیست؟ و الیاف این فرش چگونه است لازم است بدانیم که ویژگی های فرش اکریلیک چیست و چرا این فرش جزو بهترین فرش های ماشینی محسوب می شود.

فرش 700 شانه لچک ترنج مهر

فرش اکریلیک مهر

ویژگی های فرش اکریلیک چیست؟

قبل از هرچیز پیشنهاد می کنم یک بار دیگر این نکته را به یاد بیاورید که نخ اکریلیک یکی از مشتقات نفتی است تا بر این اساس بهتر بتوانید با ویژگی های یک فرش اکریلیک آشنا شوید.

سبک بودن نخ اکریلیک و وزن کمتر این فرش به نسبت بقیه فرش ها

همان طور که گفتیم نخ اکریلیک از پلیمری به نام پلی اکریلو نیترل ساخته شده است که میانگین مولکولی این ماده حدود 1900 مونومتر است که این عامل باعث شده است، نخ اکریلیک از نخ های سبک در تولید فرش محسوب بشود که باعث می شود این فرش ها سبکتر از سایر فرش ها به حساب می آید.

همچنین جنس نخ الیاف اکریلیک به سبب سبک بودن دارای شباهت بسیار زیادی با نخ های پشمی دارد.

گرم بودن نخ اکریلیک

یکی از ویژگی های اصلی فرش اکریلیک گرم بودن است، این ویژگی که به خاطر جنس الیاف آن باز می گردد و همین دلیل این فرش ها یکی از فرش های مناسب به حساب می آید.

به صرفه بودن فرش اکریلیک

فرش اکریلیک بر خلاف فرش های بافته شده با پنبه، پشم و ابریشم دارای قیمت مناسبتری است. این تفاوت بسیار زیادی قیمت به خاطر صنعتی بودن الیاف است. عوامل دیگری که باعث شده است نخ اکریلیک ارزانتر از الیاف های طبیعی باشد سرعت تولید بالاتر و هزینه پائین تولید و نگهداری نخ اکریلیک است.

این عوامل باعث شده است که فرش اکریلیک یک فرش ارزان قیمت باشد.

رنگ پذیری فوق العاده و طول عمر بالا

یکی از مهمترین عواملی که سبب شده فرش های اکریلیک بهترین فرش در جهان باشد، رنگپذیری بسیار بالایی نخ است. این رنگپذیری باعث شده است فرش های اکریلیک با تنوع رنگی بسیاری وجود داشته باشد.

مزیت دیگر فرش های بافته شده با اکریلیک طول عمر نسبتا بالایی آن به نسبت فرش های ماشینی دیگر است و بیشترین مقاومت در برابر شستشو دارد و نگهداری آن ها ساده تر است. در ادامه به این می پردازیم عوامل اصلی طول عمر بالا فرش اکریلیک چیست؟

ما در مقاله ی اصول نگهداری فرش ماشینی روش های نگهداری از فرش ماشینی را توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنیم برای طول عمر بهتر فرش ماشینی اکریلیک خود این مقاله را مطالعه و با انجام موارد گفته شده طول عمر فرشتان بیشتر شود.

فرش 700 شانه پرسان

فرش اکریلیک پرسان

مقاومت بالای فرش اکریلیک در برابر حرارت

فرش های اکریلیک برخلاف فرش هایی که با الیاف صنعتی دیگری چون بی سی اف و پلی استر بافته شده است دارای در برابر حرارت مقاومتر هستند و دچار سوختگی در زمان برخورد با اشیا داغ نمی شود.

برگشت پذیری فوق العاده فرش اکریلیک

فرش اکریلیک از فرش هایی است که به ندرت دچار کوبیدگی و فرورفتگی می شود و اگر این فرش ها توسط وسایلی چون پایه های مبلمان و پایه های کمدها تحت فشار قرار بگیرند پس از جابه‌جایی وسیله فرورفتگی و کوبیدگی فرش بر خلاق سایر فرش ها با سرعت فوق العاده ای به حالت اول خود باز می گردد. این ویژگی باعث شده است فرش اکریلیک کمتر دچار پارگی می شوند.

عدم انتقال حرارت توسط الیاف اکریلیک

یکی از مهم ترین مزیتی که فرش های که با الیاف اکریلیک بافته شده است، عدم انتقال حرارت بین فضای ساختمان و زمین است و این کار علاوه بر این که مانع هدر رفت انرژی می شود از با عدم انتقال حس ناخوشایند سرمای زمین به افراد بسیاری باعث رضایت در افراد می شود.

تا اینجا ما به سوالات فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد پاسخ داده ایم در ادامه به معرفی یکی از بهترین الیاف های اکریلیک یعنی اکریلیک هیت ست می پردازیم و پس از معرفی و پاسخ به این سوال که اکریلیک هیت ست چیست به مزایا و معایب فرش اکریلیک می پردازیم.

فرش اکریلیک هیت ست چیست؟

فرش اکریلیک هیت ست شده یکی از بهترین فرش های ماشینی است. الیاف به کار گرفته شده در این فرش ها الیاف اکریلیک هیت ست شده یا بخاردهی شده است. استفاده از فرایند هیت ست شدن باعث شده است تا فرش های بافته شده با الیاف اکریلیک هیت ست شده دیگر پرزدهی نداشته باشند علاوه بر این ها این فرش ها ضدحساسیت و ضدآلرژي است.

فرش 700 شانه لچک ترنج ثنا

فرش اکریلیک ثنا

مزایا و معایب فرش اکریلیک چیست؟

فرش های اکریلیک مزایا و معایب مختلفی دارد اگر چه ما بیشتر مزایای این فرش ها را پیشتر توضیح داده ایم اما در ادامه به صورت تیتربار این خواهیم پرداخت که مزایا و معایب فرش های بافته شده با اکریلیک و اکریلیک هیت ست شده چیست؟

مزایای فرش اکریلیک چیست

 • مقاومت در برابر حرارت
 • بازگشت پذیری بالا
 • عدم انتقال حرارت
 • تنوع رنگی بالا
 • به صرفه بودن
 • وزن نسبتا پائین
 • گرم بودن
 • طول عمر بالاتر
 • مقاوم در برابر شستشو
 • نگهداری آسان

معایب فرش اکریلیک چیست

دو عیبی که از قدیم برای فرش های اکریلیک گفته شده پرزدهی این فرش ها و حساسیت‌زا و آلرژی‌زا بودن این فرش ها بوده است که این عیب بعد از استفاده از نخ های هیت ست شده برطرف شده است.

فرش 700 شانه لچک ترنج جیران

فرش اکریلیک 700 شانه جیران

انواع فرش اکریلیک

دسته بندی فرش های اکریلیک کاشان معمولا بر حسب شانه و تراکم و یا هیت ست شده یا نشده است. بافت فرش های ماشینی اکریلیک معمولا در شانه های زیر انجام می شود.

 • فرش 500 شانه
 • فرش 700 شانه
 • فرش 1000 شانه
 • فرش 1200 شانه
 • فرش 1500 شانه

همه با انواع فرش آشنا هستیم این آشنایی بیشتر با فرش های 500 شانه است زیرا تا مدت زمانی زیادی فرش های ماشینی 500 شانه در منازل ما بوده است ولی اگر از تفاوت فرش های 700 شانه تا 1200 شانه آگاهی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت فرش های 700، 1000 و 1200 را مطالعه کنید.

تا این لحظه ما به قول خود وفا کرده ایم و به سوالات فرش اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد، مزایا و معایب فرش اکریلیک را پاسخ داده ایم و در ادامه به آخرین سوال موجود در مورد فرش اکریلیک یعنی راه تشخیص فرش اکریلیک چیست خواهیم پرداخت.

راه تشخیص فرش اکریلیک چیست؟

یکی از اصلی ترین و ساده ترین روش های تشخیص فرش اکریلیک خرید از تولیدکنندگان همانند فرش شادرخ است با این حال این تنها روش ممکن برای تشخیص فرش اکریلیک نیست در زیر سه روش غیرمعمول را بیان می کنیم که می توان به آن ها فرش های اکرولیک را تشخیص دهید.

 1. ساده ترین و مطمئن ترین روش ارسال به آزمایشگاه است که کار غیر ممکنی است.
 2. دست خود را بر روی فرش بکشید اگر احساس داغ شدن و سوختگی داشتید بدانید این فرش اکریلیک نیست
 3. اگر الیاف فرش به نسبت فرش دیگری درخشان باشد این فرش اکریلیک نیست زیرا جنس الیاف اکریلیک به نسبت الیاف های دیگر کدرتر است.

ما در فرش شادرخ همواره سعی در این داشته ایم که با تولید انواع فرش ماشینی به صورت اکریلیک خدمتی برای هموطنان داشته باشیم که تصمیم گرفته ایم فرش های خود را به قیمت درب کارخانه به فروش برسانیم جهت اطلاعات بیشتر در مورد خرید فرش ارزان به قیمت درب کارخانه به صفحه خرید فرش ارزان به قیمت درب کارخانه مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.