دانستنی

راهنمای انتخاب سایز فرش

راهنمای انتخاب سایز فرش

فرش را به جرات می توان به عنوان یکی از عنصر بسیار مهم در زیبایی دکوراسیون خانه عنوان کرد که اگر انتخاب سایز آن به درستی انجام شود در وسیع تر نشان دادن فضای خانه و چشم نوازی آن تاثیر بسیاری دارد. جلوه مبلمان، فضا و سایر بخش های دکوراسیون داخلی ساختمان به ابعاد فرش ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این در فصول سرد سال قدم گذاشتن روی پارکت، سنگ و لمینت های یخ زده سطح خانه کار خیلی سختی است به همین دلیل شما به یک راهنمای انتخاب سایز فرش نیاز دارید. در این مطلب سعی می‌کنیم به تمام نکاتی که لازم است بدانید به ساده ترین شکل اشاره کنیم.

فرش ماشینی و دستباف در چه ابعادی تولید می‌شوند؟

فرش ها در ابعاد مختلفی تولید و عرضه می شوند به ویژه فرش های دستباف را می‌توان به شکل سفارشی در ابعاد دلخواه خریداری کرد. با این وجود کارشناسان توصیه می‌کنند فرش را در ابعاد استاندارد و متداول خریداری کنید که در آینده با تغییر فضا و خانه هم بتوانید از آن استفاده کنید.

سایز متداول و استاندارد فرش در حال حاضر،۶ ۹ و ۱۲متری است که شما بسته به سلیقه خود و شکلی که می خواهید از آن استفاده کنید می‌توانید سایز دلخواه خود را انتخاب کنید.

ابعاد دقیق این فرش ها به ترتیب عبارت است از:

  • ۶ متری (۲*۳)
  • ۹ متری(۲.۵*۳.۵)
  • ۱۲ متری (۳*۴)

راهنمای انتخاب سایز فرش

فرش های مستطیل شکل با ابعاد کوچک تر هم با عنوان کناره تولید می شود که بیشتر برای راهرو فاصله بین فرش ها و گوشه های ساختمان به کار گرفته می شود. معمولا در فضاهایی که سایز استاندارد ندارند استفاده از چند فرش کناره به پوشش دهی مناسب کف فضا کمک می کند. نکته مهم آن است که سایز فرش را به نحوی انتخاب کنید که به دیوار نچسبد یا تا نخورد. خالی بودن کنار دیوارها زیبایی بیشتری به فضا می دهد و همچنین جلوه طرح و رنگ فرش را هم بیشتر می کند.

انتخاب سایز فرش در چیدمان خانه‌های سنتی و مدرن چه تفاوتی دارد؟

در چیدمان سنتی خانه های ایرانی که هنوز هم در برخی نقاط اجرا می شود فرش باید کل سطح فضا را پوشش می داد تا بتوان دور تا دور خانه را پشتی و مخده چپید و اسباب و وسایل نشستن روی زمین را فراهم کرد. کف خانه های قدیمی معمولا از کاشی و سنگ بود و روی آن را با موکت می پوشاندند، سپس نوبت به فرش های زیبای ایرانی با طرح ها و نقش های چشم نواز می‌رسید.

امروزه مبلمان نقش کلیدی در انتخاب سایز فرش دارند، سایر فرش معمولا به نحوی انتخاب می شود که پایه مبل، تخت، میز ناهار خوری، ویترین و سایر وسایل تا حد امکان روی آن قرار نگیرد. کف ساختمان از کف پوش، لمینت، سنگ‌های تزئینی مرمر پوشیده شده و خود جلوه زیبایی به فضای خانه می دهد. این روزها پوشش کل فضای خانه با فرش چندان مرسوم نیست، بلکه تلاش می‌شود تنها فرش‌ها در نقاط کانونی فضا قرار بگیرند.

در خانه های مدرن معمول فرش در مرکز اتاق، سالن و هر فضای دیگری قرار می گیرد اما گاهی اوقات هم به سلیقه فرد فرش در گوشه فرار می‌گیرد تا بتوان ملبمان و سایر وسایل را در طرف دیگر ساختمان چید. یکی از پیشنهادات ما برای خرید مبلمان گالری مبل سید کاشان است که انواع مبلمان خود را می توانید به صورت نقد و اقساطی تهیه فرمائید.

راهنمای انتخاب سایز فرش

سایز مناسب فرش برای سالن پذیرایی کدام است؟

ابعاد سالن در انتخاب سایز فرش بسیار تاثیرگذار است، در فضاهای بزرگ بهتر است از فرش‌های عریض تر استفاده شود. اگر سالن مستطیل شکل هست بهتر است ابعاد فرش به نحوی انتخاب شود که روی یک دیگر قرار نگیرند و اندکی فاصله بین آن ها ایجاد شود. در سالن های مربع شکل وجود یک فرش در مرکز فضا زیبایی خاصی به سالن خانه می دهد.

در فضاهای کوچک و متوسط سایز فرش باید به نحوی باشد که کل محل قرار گرفتن مبلمان را پوشش دهد به این ترتیب فضا گرم تر و صمیمی تر به نظر می رسد. معمولا فرش های ۶ متری در پذیرایی و نشیمن ها کوچک، متوسط و حتی بزرگ کاربرد زیادی دارند و در گروه پرفروش ترین فرش ها قرار می گیرند. در این فضا پایه مبلمان بهتر است دقیقا در لبه فرش قرار بگیرد. فرش های ۹ متری در فضاهای بزرگ و عریض کاربرد دارند که البته باید دقت کرد سالن را خفه نکرده و باعث شلوغ به نظر رسیدن خانه نشود.

فرشی که زیر میز ناهارخوری قرار می گیرد باید متناسب با سایز میز باشد، اگر مستطیل، مربع یا دایره است سایز و شکل فرش هم باید متناسب با آن انتخاب شود. اگر سایز فرش مناسب نباشد با هر بار جابه‌جایی صندلی صداهای ناهنجار زیادی به گوش خواهد رسید و شما و مهمانانتان را معذب می‌کند. بهتر است دو پایه صندلی میز ناهار خوری روی فرش قرار بگیرد.

هنگام انتخاب سایز فرش اتاق خواب به چه نکاتی باید دقت کرد؟

اتاق خواب محل آرامش و استراحت است، فرشی که برای این فضا انتخاب می‌شود باید تخت را به خوبی پوشش دهد و وقتی روی لبه تخت می نشینید پای شما روی زمین قرار نگیرد. انتخاب سایز کوچک فرش در این فضا نه تنها دکوراسیون را نازیبا می کند بلکه می‌تواند باعث حرکت و لیز خوردن دائم فرش شود که خطرناک است و شما را به درد سر می اندازد.

بسیاری دوست دارند فرش اتاق خواب به نحوی باشد که پایه تخت روی آن قرار نگیرد، در این صورت می‌توان از ابعاد کوچک فرش استفاده کرد اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که فضای خالی زیاد باعث می‌شود در فصول سرد سال اتاق سردتر به نظر برسد و راه رفتن در آن کمی دشوار خواهد شد. در نهایت انتخاب سایز به سلیقه شما بستگی دارد، نکته اساسی این است که فرش بیش از اندازه بزرگ یا کوچک نباشد و شما هنگام رفت و آمد در اتاق احساس راحتی کنید.

راهنمای انتخاب سایز فرش

اندازه فرش آشپزخانه چقدر باید باشد؟

امروزه فرش هایی با طرح های ویژه و زیبا برای آشپزخانه طراحی شده که به پوشش دهی مناسب این فضا کمک زیادی می کند. فرش آشپزخانه باید از یخچال، لباسشویی و ماشین ظرف شویی فاصله داشته باشد تا در صورت چکه آب خیس نشود، امنیت در فضای آشپزخانه بسیار مناسب است سایز باید به نحوی باشد که فرش لیز نخورد و خطر زمین خوردن برای ساکنان به حداقل برسد. معمولا در کنار سایز رنگ این فرش‌ها باید تیره باشد که زود کثیف نشده و کمتر به شستشو نیاز داشته باشند.

راهنمای انتخاب سایز فرش

اندازه فرش اتاق کودک چطور باید انتخاب شود؟

کودکان به ویژه در سنین نوپایی دائم داخل اتاق می نشینند و روی زمین سرگرم بازی هستند سایز فرش اتاق کودک باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین پوشش دهی را در فضا داشته باشد، به این ترتیب سایز این فرش ها از سایر اتاق خواب ها باید بزرگتر باشد.

لطافت و نرمی این فرش ها هم بسیار مهم است، همچنین باید دقت کنید از جنس ضد حساسیت و مناسب تولید شده باشند که به پوست حساس کودک صدمه وارد نکنند. تناسب رنگ و طرح با جنسیت کودک هم در این فرش ها بسیار مهم است اما بیش از هر چیز باید به سایز این فرش‌ها دقت کنید. کودک ممکن است به سبب بازیگوشی و فعالیت زیاد بارها در فضای اتاق روی زمین بیفتد، اگر پوشش دهی فرش مناسب باشد امکان صدمه دیدن فرزند دلبند شما به حداقل می‌رسد.

برای راهروها و فضاهای حاشیه خانه چه فرشی را باید انتخاب کنیم؟

انتخاب سایز مناسب فرش برای راهروها خیلی سخت است، به ویژه این که معمولا عرض و طول این فضاها چندان استاندارد نیستند. بهتر است به سراغ سایزهای کوچکتر بروید و فرش را در گوشه یا مرکز فضا به نحوی قرار دهید که وسایل داخل راهرو روی فرش قرار نگیرد.

پوشش دهی کامل فضا در این نقطه زیاد مهم نیست پس اگر اطراف فرش خالی بماند به سبب رفت و آمد محدود به این منطقه مشکل خاصی برای شما ایجاد نخواهد شد.

تعادل بین فرش و فضا باید به خوبی رعایت شود، پایه ها عقبی مبلمان هم بهتر است روی فرش قرار نگیرند به این ترتیب نظم و زیبایی فضا دو چندان می‌شود. سایز فرش باید به نحوی باشد که وقتی روی مبلمان می نشینید پای شما روی زمین قرار نگیرد. قبل از خرید فرش حتما اندازه دقیق فضای خانه و جایی که برای آن فرش تهیه می کنید را مشخص کنید، متناسب با آن سایز فرش را انتخاب کرده و سپس برای خرید اقدام کنید. به هیچ عنوان به شکل تقریبی و فرضی نسبت به انتخاب سایز فرش اقدم نکنید، فرش کالای ارزشمندی است که بعد از خرید تعویض و تغییر آن دشوار است به همین دلیل قبل از خرید باید نهایت دقت خود را در انتخاب به کار ببرید.

راهنمای انتخاب سایز فرش

گروه فرش شادرخ کویر کاشان یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش در ایران محسوب می شود و شما با خرید از این مجموعه این قابلیت را خواهید داشت علاوه بر خرید جنس با کیفیت از شرایط فروش اقساطی فرش ماشینی و تخفیفات ویژه برخوردار شوید. جهت مشاهده محصولات ما می توانید به فروشگاه اینترنتی فرش شادرخ مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *