دانستنی

اصول نگهداری فرش ماشینی

اصول نگهداری از فرش ماشینی - مراقبت از فرش ماشینی

امروزه فرش های ماشینی جزو اصلی ترین موارد در دکوراسیون داخلی منازل محسوب می شود و حفظ و نگهداری آن هم بسیار با اهمیت است. نگهداری اصولی فرش های ماشینی باعث می شود که شما علاوه بر این که  می توانید از زیبایی آن همچون روز اولی که خریداری کرده اید بهره ببرید این امکان به وجود می آید مدت زمان بیشتری از آن لذت ببرید.

ما در گروه صنعتی فرش شادرخ کویر کاشان سعی در این داریم در این مقاله به بررسی روش های اصول نگهداری فرش ماشینی بپردازیم؛ البته که ما در مقاله ی از بین بردن لکه ها با آسانترین روش یکی از راه های مقابله با لکه ها و لکه زدایی بر روی انواع فرش را بررسی کردیم.

اهمیت اصول نگهداری فرش ماشینی

فرش کاشان یکی از شاهکارهای فرش ایران محسوب می شود، این فرش ها به خاطر نوع طرح و نقشه‌ای که در تولید آن استفاده می شود دارای شهرت جهانی است و همین عامل سبب قیمت بالای فرش ماشینی می شود شما وادار می کند از آن ها به خوبی نگهداری کنید.

فرش های ماشینی همچنین به خاطر طرح و نقشه ی خاص و دلنشینی که دارا هستند کمتر کسی دوست دارد به زودی از آن ها دل بکند و به سراغ خرید دوباره یک فرش برود به همین خاطر بسیاری سعی در آموزش برا نگهداری بهتر از فرش های ماشینی می کنند.

نگهداری و حفظ فرش ها از قدیم برای ما به عنوان یکی از اصول مهم در خانه داری تعریف شده است و از زمان های دور تا به الان افرادی که توانایی مراقبتی بهتری از فرش داشته است بیشتر به چشم افراد جامعه می آمده است.

مراقبت از فرش ماشینی در برابر نور مستقیم خورشید

نور خورشید برای ما در منازل بسیار جذاب است و ما با تابش مستقیم نور به اتاق هایمان مشکلی نداریم اما این تابش مستقیم نور آفتاب در مورد فرش بسیار با ما متفاوت است و فرش ها در برابر تابش مستقیم نور آفتاب دچار آسیب دیدگی می شوند.

نور آفتاب در مناطق کویری آن هم در فصول  که دارای گرمای بسیار زیادی است اصلا برای فرش مناسب نیست زیرا این باعث مشکلات مهمی در فرش می شود که از مهم ترین آن ها می توان به رنگ پریدگی فرش و آسیب به بافت فرش اشاره کرد.

یکی از راه هایی مراقبت فرش از نور خورشید استفاده از پرده ها بر روی پنجره ها و یا در صورتی که پرده ها باعث سوت و کوری ساختمان می شود پهن کردن روفرشی هایی با رنگ های روشن که بهتر گرما و نور را بازتاب کنند.

مراقبت از فرش ماشینی در برابر نور مستقیم خورشید

مراقبت از فرش ماشینی در برابر رطوبت

رطوبت یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند به فرش های ماشینی و دستبافت آسیب هایی جدی بزند. بارها در کارگاه های رفوگری فرش، رفوگران با فرش های پوسیده مواجه شده اند. پوسیدگی فرش یک اتفاق تدریجی است و مدت زمان زیادی لازم است ولی رطوبت به مرور می تواند فرش را دچار پوسیدگی ها و نابودی کند.

مهمترین دلایل پوسیدگی ناشی از رطوبت در فرش را اگر بررسی کنیم به دلایل بسیار ساده ای بر می خوریم که شاید به ظاهر خیلی مشکل آفرین نیستند ولی تاثیرات خود را به مرور می گذارند. یکی از مهم ترین آن ها شامل گذاشتن گلدان حتی با زیرگلدانی روی فرش و عدم رعایت فاصله نیم متری با فرش است.

جاروبرقی کشیدن های اشتباه فرش نابودی حتمی فرش در دراز مدت

یکی از مواردی که در نظافت فرش ها استفاده می شود جاروبرقی کشیدن است؛ جاروبرقی یکی از مهم ترین وسایل نظافتی فرش است و مهم است که این کار را به صورت رفت و برگشتی انجام نپذیرد بلکه تنها در راستای خاب فرش جارو کشیده شود.

رفت و برگشت باعث می شود به مرور خاب فرش از بین رفته و زیبایی فرش و استحکامش از بین برود. همچنین یکی از مواردی که مهم است نباید در جاروبرقی کشیدن فرش زیاده روی یا کم کاری صورت بگیرد.

استفاده زیاد از جاروبرقی برای نظافت فرش باعث می شود خاب فرش به مرور از بین برود. اگر میزان دفعاتی که از جاروبرقی استفاده می شود کم باشد غبار و ذرات خاک معلق بر روی فرش نشسته و به مرور فرو می رود و به خاطر جذب رطوبت بالایی که دارند روند پوسیدگی الیاف فرش را سرعت می بخشند و دقیقا همان ضررهای رطوبت بر فرش را دارد.

یک نکته مهم در نظافت فرش با جاروبرقی این است که به طور متوسط باید هر فرش در طول سال بنا بر محل زندگی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از پشت جارو زده شود تا گرد و خاک به طور کامل از آن خارج شود و به سرعت روی آن جارو شود.

جاروبرقی کشیدن های اشتباه فرش نابودی حتمی فرش در دراز مدت

پرهیز از گذاشتن اجسام نوک تیز روی فرش

یکی از اصول نگهداری فرش ماشینی پرهیز از گذاشتن اجسام نوک تیز روی فرش است. اجسام سنگین با پایه های کوچک یک از مهم ترین آسیب زننده ها به فرش ها است. به طور مثال کمدهای لباس، ویترین ها و بوفه ها معمولا دارای پایه های کوچک می باشند این پایه ها به مرور به خاطر ایجاد فرش بسیار بالا بر فرش باعث کوبیدگی حتی گاها پارگی می شوند.

بهترین راه جلوگیری از آسیب دیدن فرش پرهیز از قرار دادن اجسام سنگین روی فرش است؛ اما اگر شما چاره ای جز قرار دادن این اجسام بر روی فرش خود ندارید چند راهکار وجود دارد که می توان کمترین آسیب به فرشتان وارد بشود.

یکی از بهترین روش استفاده از زیر مبلی برای مبلمان، استفاده از پلاستیک های محکم برای سایر پایه وسایل در جهت پخش فشار از یک نقطه به سر تا سر پلاستیک است. با این حال بهتر است که حداکثر هر دو ماه یک بار سعی شود مقداری وسایل جا به جا شوند تا این کوبیدگی برطرف و منجر به سوراخ شدن و پارگی فرش نشود.

برای تسریع در روند کوبیدگی ها بهتر است یک تکه یخ بر روی قسمت های کوبیده شده و چال شده فرش قرار دهید و این کار را به مدت حداقل یک ساعت انجام دهید تا بافت فرش از حالت کوبیدگی به حالت اولیه و طبیعی خود برگردد. البته فراموش نشود سریعا بعد از انجام این مراحل فرش خشک شود تا دچار پوسیدگی یا کپک زدگی نگردد.

تمیز کردن ریشه ها و چرخش فرش

یکی دیگر از راه های مواظبت و مراقبت از فرش ماشینی، استفاده تمیز نگه داشتن ریشه هایی است که در معرض آلودگی و یا تردد زیاد هستند. برای این کار پیشنهاد می شود اگر این امکان را دارید ریشه های فرش را پشت فرش پنهان کنید یا با پارچه ای ترجیحا پنبه ای حفظ گردند.

البته اگر تردد شما از یک قسمت فرش بیشتر است هر ۶ ماه یکبار به طور متوسط فرش چرخانده شود تا کمتر دچار ساییدگی شود. این کار باعث می شود الیاف فرش به حالت اولیه خود باز گردند و همچین ساییدگی به صورت موازن در فرش پخش شود.

در حین جا به جایی و چرخش فرش سعی کنید پشت فرش را جارو کشیده تا خاک تمام فرش گرفته شود.

تمیز کردن ریشه ها و چرخش فرش

کف پوش مناسب برای دوام بیشتر فرش

هرگاه سخن از اصول نگهداری فرش ماشینی و روش های محافظت و مراقبت از فرش ماشینی مطرح می شود به صورت خودکار ذهن ها به الگوها و روش های محافظت ار قسمت رویه ی فرش می افتد و تنها ذهن افراد به این اقسام کارها می رود.

درست است که این رفتارها در مراقبت از فرش ماشینی مهم است اما نباید از مراقبت از پشت فرش غافل شد. یکی از مواردی که حتما باید رعایت کرد استفاده از کف پوش مناسب است. البته که امروزه همه با استفاده از پارکت ها و استفاده از سرامیک در قسمت کف منازل استفاده می کنند.

پارکت ها و سرامیک به طرز عجیبی باعث حفظ و دوام بیشتر فرش ها می شوند. پهن نمودن فرش بر روی سطوح هموار علاوه بر جلوگیری از پارگی، عمر فرش را نیز بیشتر می کند.

بدترین سطوح برای فرش های ماشینی و دستبافت سطوح قلیایی نظیر گچی، خاکی و آهکی است این سطوح به خاطر وجود مواد قلیایی در خود باعث می شود فرش دچار خوردگی و پارگی شوند. همچنین سطوح دارای ناهمواری باعث سوراخ شدن و کاهش استحکام فرش می شود.

شستشوی مرتب

یکی از دیگر از اصول نگهداری فرش ماشینی شستشوی مرتب است. موردی که عموم جامعه از آن بی خبر هستند این است که آلودگی های نهفته در تار و پود فرش باعث کاهش مقاومت و طول عمر فرش می شود و این آلودگی در بسیار از وقت ها با جاروبرقی پاک نمی شود و لازمه ی شستشوی مدوام هستند.

این شستشو ها بهتر است به طور میانگین هر سال یک بار توسط قالیشویی های مطمئن و پیشرفته انجام شود و به صورت متوسط هر فصل یکبار خود افراد به وسیله پاک کننده های مناسب نظیر شامپو فرش و با کف مناسب کف شویی بشود.

اگر امکان بخار شویی نیز دارید که بسیار عالی است ولی این نکته را نباید فراموش کنید تعداد بخارشویی نباید زیاد باشد زیرا ممکن است فرش دچار آسیب بشود و تمام روند مراقبت از فرش ماشینی که تا آن لحظه انجام داده اید نابود می شود.

بخار شویی فرش به صورت مرتب یکی از اصول نگهداری از فرش

نگهداری از فرش های بدون استفاده

یکی از مهم ترین موارد مراقبت از فرش های ماشینی حفظ و نگهداری فرش هایی است که قرار است به مدت طولانی پهن نباشند. بهترین راه نگهداری از این گونه فرش ها لوله کردن آن ها است و از کاورهای مناسب برای پوشاندن آن ها استفاده شود.

فرش های لوله شده را به هیچ وجه سعی نکنید به صورت عمودی نگهداری کنید زیرا فرش دچار شکستگی می شود و باید آن ها را به صورت افقی در یک مکان خشک و به دور از رطوبت که امکان چرخش هوا دارد نگهداری گردد.

یکی از موارد دیگری که باید در نگهداری از فرش های بلا استفاده این است که اجسام سنگین را بر روی فرش لوله شده نگذاریم تا فرش دچار پارگی یا شکستگی نشود؛ همچنین بهتر است سه ماه یکبار فرش ها از حالت لوله شده خارج و برای حداقل ۲۴ ساعت در کف اتاق پهن شود و مجددا دوباره لوله گردد.

مراقبت از فرش ماشینی در برابر بید زدن

یکی از اصول مراقبت از فرش ماشینی جلوگیری از بید زدن فرش است. بیدها بدترین آفت فرش ها محسوب می شوند. بیدها معمولا به سراغ فرش هایی می روند که کمتر استفاده می شوند برای مراقبت بهتر است در کاور فرش از قرص های نفتالین استفاده بشود زیرا بوی نفتالین باعث دور کردن بیدها می شود.

همچنین برای مراقبت از بید حتما مواردی را که در قسمت قبل گفته شده را رعایت کنید علاوه بر آن از گذاشتن فرش در محیط های که گرد و خاک آن زیاد است پرهیز گردد زیرا گرد و غبار فرصت خوبی برای رشد بیدها به وجود می آورد پس بهتر است هر چند وقت یکبار فرش جارو زده شود تا این عامل حذف شود.

مراقبت از فرش ماشینی در برابر بید زدن

بید فرش

انتخاب فرش مناسب

یکی از راه های مراقبت از فرش ماشینی خرید درست آن ها است. زیرا فرش ها را متناسب با نیاز خود اگر خریداری کنید کمترین آسیب دیده می شود و همچنین اگر از اندازه مناسب فرش برای منزل استفاده نکنید یا دچار پا خوردگی های بسیاری می شود یا به خاطر بزرگتر بودن دچار شکستی می شود که این شکستگی مشکلات زیادی به وجود می آورد.

یکی از مشکلاتی که شکستگی فرش ایجاد می کند این است که فرش به مرور دچار سایدگی بسیاری می شود چون شما به خاطر شکستگی فرش این امکان را نخواهید داشت که فرش خود را جا به جا کنید.

ما قبلا در مورد انتخاب فرش دو مقاله راهنمای خرید فرش ماشینی و راهنمای انتخاب سایز فرش به صورت مفصل در مورد خرید فرش مناسب توضیح داده ایم.

تعمیر به موقع فرش

یکی دیگر از موارد در اصول نگهداری فرش ماشینی و مراقبت از فرش ماشینی باید صورت پذیرد مراقبت قبل از حاد شدن آسیب دیدگی فرش است. یکی از راه ها زمانی است که فرش شما بنا بر دلایلی دچار سوختگی و یا پوسیدگی و نهایتا پارگی شده است.

در این موارد فرش چون دچار سستی و از هم پاشیدگی نسبی شده است بهتر است هر چه سریعتر اقدام به تعمیر فرش کنید زیرا این سستی ها با پا خوردگی زیاد دچار از هم پاشیدگی می شود و این باعث افزایش هزینه ی بالای رفوگری خواهد شد. البته راه دیگری که می توانید در پیش بگیرد خرید فرش است.

 

خرید فرش را به دو صورت خرید حضوری و یا خرید اینترنتی فرش انجام دهید، ما در فرش شادرخ کاشان با امکان دو صورت خرید حضوری و خرید اینترنتی فرش به شما این امکان را خواهیم داد هر فرشی را که دوست دارید از هر نقطه ی ایران به صورت اینترنتی در هر ساعت از شبانه روز سفارش دهید.

ما در فرش شادرخ همچنین به شما این امکان را خواهیم داد تا روند پرداخت مبلغ فرش را با اقساط بلندمدت داشته باشید. فروش اقساطی فرش از فرش شادرخ یک طرح بی نظیر فروش انواع فرش 700 شانه و فرش 1200 شانه به صورت اقساطی است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *